Relacja

zdjęcia    e’ Kurier

W ostatnią sobotę, 5 stycznia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brodnickiej GNIAZDO (TPZB) zaprosiło mieszkańców wsi Grzybna oraz wszystkich zainteresowanych na wspólne śpiewanie kolęd.
Wieczorem, dzięki przychylności Ochotniczej Straży Pożarnej w Grzybnie, w miejscowej strażnicy spotkało się kilka pokoleń. Na spotkanie przyszli ludzie starsi, wielu z nich w towarzystwie dzieci oraz wnuków. Oprócz mieszkańców Grzybna pojawiły się też rodziny z sąsiednich wsi: Esterpola, Sulejewa i dalekiego Poznania.

Przywitali ich członkowie stowarzyszenia, którzy przygotowali świąteczną oprawę wieczoru. Była piękna choinka z kolorowymi lampkami, na stołach paliły się świeczki, a nad nimi unosił się zapach kawy i świeżego ciasta rozłożonego na talerzach. Część tego ciasta, jak przystało na kolędników, przynieśli w darze sami goście.

Prowadzący spotkanie Andrzej Kasprzyk przedstawił zespół, który zaśpiewał kilkanaście kolęd. W zespole wystąpiły członkinie stowarzyszenia: Aleksandra Kuik, Agata Głogowska, Janina Skiba i Zofia Lis. Na akordeonie akompaniował im Tadeusz Głogowski. Wszystkie kolędy śpiewano wspólnie. Organizatorzy przygotowali specjalne śpiewniki z kolędami, chociaż okazało się, że posługiwano się nimi dopiero przy śpiewaniu dalszych zwrotek kolęd. Tradycyjnie śpiewa się dwie trzy zwrotki, a na tym spotkaniu śpiewano wszystkie – wtedy niektórzy wspomagali się śpiewnikami.

Występ zespołu tak bardzo podobał się gościom, że niektóre kolędy przyjmowali oni gorącymi oklaskami. Na zakończenie Tadeusz Głogowski na prośbę prowadzącego zagrał solowo kilka utworów, pokazując, że chociaż jest samoukiem, wirtuozerią gry na akordeonie nie ustępuje zawodowym muzykom.

Po dwóch godzinach koncert kolęd zakończył się, chociaż wiele osób pozostało jeszcze w strażnicy, by w miłej atmosferze, porozmawiać z sąsiadami i powspominać dawne czasy, gdy spotkania dla wspólnego śpiewania kolęd były na porządku dziennym.

Tą właśnie tradycję wspólnego śpiewania TPZB chce podtrzymywać. Jak powiedział na spotkaniu prezes stowarzyszenia Bogusław Kuik, również w przyszłości stowarzyszenie będzie organizować takie spotkania.