Relacja

zobacz galerię zdjęć z cmentarza w Brodniczce

Renowacja cmentarza ewangelickiego w Brodniczce

W tym roku rozpoczęliśmy porządkowanie cmentarza ewangelickiego w Brodniczce – 2 i ostatniego na terenie naszej Gminy. Nadleśniczy Wojciech Grześkowiak z Nadleśnictwa Konstantynowo – na terenie którego leży ten cmentarz, bardzo przychylnie odniósł się do naszego projektu. Nie tylko zaakceptował nasze działania, ale czynnie włączył się w realizację projektu.

    Obecnie jest już za nami etap usuwania zbędnego zakrzewienia.
    Udało się też odkryć nowe fragmenty grobów. Wydobyliśmy „spod ziemi” 3 obramowania grobów, udało się odnaleźć pod warstwa ściółki drugą płytę epitafijną. Zlokalizowaliśmy też 3 ziemne dziecięce mogiły oraz 2 groby dorosłe, które zostały rozkopane (prawdopodobnie przez poszukiwaczy „przygód”). Wszystkie 5 miejsc oznaczono, jamy grobowe zasypano.

Mamy też już przygotowany duży drewniany krzyż, który wraz z okolicznościowym kamiennym głazem stanie na terenie cmentarza.

W przygotowaniu jest też tablica informacyjna, której postawienie wspomoże Nadleśnictwo Konstantynowo.

Podobnie jak na cmentarzu w Żabnie przywrócimy właściwy wymiar miejscu, które czci pamięć pierwszych osadników w Brodniczce i Esterpolu.


Stawiamy krzyż i kamienny głaz

W sierpniu 2012 kontynuujemy prace porządkowe. Postawiono duży drewniany krzyż (sponsorem jest Pan Augustyn Szczepaniak z Tartaku Sulejewo) i kamienny głaz (od księdza Waldemara Babicza z Żabna), które mają upamiętniać cmentarz. Usuwana jest zbędna roślinność, naprawiane są nagrobki (sklejanie połamanych płyt i nagrobków).
Czekamy na tablicę informacyjną zadeklarowana przez nadleśnictwo oraz na tabliczkę z okolicznościowym napisem na głaz. Zadeklarował się ją wykonać Pan Mikołaj Rybczyński z firmy reklamowej z Puszczykowa „Copia Studio Poland” – w ubiegłym roku wykonał podobną tablicę na cmentarz w Żabnie.


Montujemy tablicę informacyjna na kamieniu

Na początku września 2012 otrzymaliśmy obiecaną tablicę informacyjną od p.Mikołaja Rybczyńskiego. Została niezwłocznie zamontowana na kamieniu. Cmentarz nie jest już bezimienny.


Tablica edukacyjno-informacyjna

Mamy już tablicę z szerszą informacją dla cmentarza w Brodniczce. Teraz czekamy na jej montaż na cmentarzu.


Październik 2012r.
Tablica informacyjno-edukacyjna już zamontowana.