Aktualności

Aktualności – czytaj na Facebooku


28.10.2014 Dzień Korbola, Pyry z Gzikiem i Jabłek 2014       zobacz zdjęcia
503,6 kg !!! Taki jest nasz nowy korbolowy rekord pobity w Jaszkowie, a szczęśliwym zdobywcą pierwszego miejsca w konkursie hodowli dyń gigantów jest Mariusz Olszewski z Kamionek. Drugie miejsce zajął Mariusz Neumann z Grzybna z wynikiem 213,4 kg, a trzecie Wojtek Kuik również z Grzybna z dynią o wadze 174,2 kg. Tytuł „Zadyniarza Roku”, czyli osoby, która przywiozła do Jaszkowa korbole o największej łącznej masie zdobył Błażej Skiba, którego 4 dynie ważyły razem 505,4 kg. Gratulujemy wszystkim uczestnikom naszej zabawy, dziękujemy za zaangażowanie w tę imprezę członkom Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Brodnickiej, pracownikom Centrum Hipiki Jaszkowo, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej ze Śremu, Gospodarstwu Sadowniczemu z Góry, Panu Leszkowi Chwaliszowi, sołectwom Brodnica, Żabno i Jaszkowo, Państwu Renacie i Józefowi Czupałom i Pani Katarzynie Mendyce z Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej ze Śremu, Panu Pawłowi Snuszce z Brodnicy, Nadleśnictwu Konstantynowo, Panu Augustynowi Szczepaniakowi z Tartaku Sulejewo, Śremskiemu Klubowi Petanque i Krówce Małej, firmie INTERmedi@ ze Śremu oraz innym osobom, dzięki którym Dzień Korbola, Pyry z Gzikiem i Jabłek mógł się odbyć w tej formie. W tym roku rekordy padały nie tylko w naszym lokalnym konkursie. Mamy nowy rekord Polski, który wynosi już 598 kg, a „wyhodowany” został przez młodego ogrodnika Dominika Kędziaka z Kurówka pod Bełchatowem. Najcięższa dynia świata wyrosła w tym roku w Szwajcarii w ogrodzie Beniego Meiera, przekraczając magiczną granicę 1 tony i osiągając wagę 1054 kg. Mamy więc nad czym pracować, by osiągać jeszcze lepsze efekty! Dla wszystkich chętnych chcących wziąć udział w przyszłorocznej edycji konkursu będziemy mieli nasiona tegorocznej półtonowej rekordzistki. Więcej szczegółów na temat konkursu i hodowli olbrzymich dyń na profilu facebook-owym.


28.04.2014 Przebierańcy Wielkanocni Grzybno 2014       zobacz zdjęcia
Stowarzyszenie zrealizowało, podobnie jak w ubiegłych latach ⇒ projekt „Przebierańcy Wielkanocni w Grzybnie 2014”. Pogoda dopisała, życzliwość i zainteresowanie mieszkańców wsi również były wielkie. Zwyczaj zagościł na stałe w Grzybnie. W tym roku w grupie przebierańców wystąpili: Arek Tobolski jako Siwek-Oliwek, Michał Bocian i Mariusz Neumann – Chłop i Baba, Marcin Harendarz i Michał Bogacki – Niedźwiedź z Niedźwiednikiem. Kominiarzami byli – Maciej Kuik, Michał Tobolski oraz bracia Rafał i Mateusz Skiba. Zespół śpiewający piosenki ludowe stanowiła grupa: Janina Skiba, Zofia Lis, Agata Głogowska, Aleksandra Kuik i Wiesława Szczepaniak. Na akordeonie grał: Tadeusza Głogowski.


20.12.2013 Dzisiaj w Betlejem wesoła nowina …
Dawniej, kiedy ludziom chciało się jeszcze spotykać, gdy zapadał zimowy zmierzch, tradycją w okresie świątecznym było odwiedzanie sąsiadów. Wszyscy zbierali się gromadnie i przy migających na choince świeczkach cieszyli się świątecznym nastrojem. Radość z trwających świąt Bożego Narodzenia wyrażali też śpiewem. Wspólne śpiewanie dawało im poczucie bliskości z innymi ludźmi, napawało wiarą i nadzieją na to, że stojący tuż za progiem Nowy Rok pełen będzie obfitości łask Bożych. A siedzący obok i wspólnie śpiewający sąsiad, tak samo przychylny będzie przez cały rok.
Spróbujmy i my zebrać się by wspólnie śpiewać kolędy, wyrażając w ten sposób podniosłość tej chwili. Bóg się rodzi przynosząc nadzieję całemu światu, a my będąc razem z innymi tą nadzieję utrwalajmy. TPZB Gniazdo oraz OSP Grzybno zapraszają na wspólne śpiewanie kolęd w sobotę 28 grudnia o godz. 19.00 w strażnicy OSP w Grzybnie. Będziemy dla Państwa i z Państwem śpiewali najbardziej znane i popularne kolędy. Już drugi rok chcemy razem z Wami cieszyć się pięknem naszych kolęd i pastorałek. Czekamy z aromatyczną kawą, świeżym ciastem i liczymy, że wasze głosy będą niosły słowa kolęd wysoko do nieba.


12.11.2013 Powstańcze flagi w rocznicę Powstania Wielkopolskiego
Zbliża się 95 rocznica Powstania Wielkopolskiego. Jest to „nasze” powstanie, a co ważniejsze jest to jedyne powstanie zwycięskie. Powstanie Wielkopolskie powinno stać się symbolem, z którym my Wielkopolanie identyfikujemy się mocno i wyraźnie. Niech w rocznicę Powstania Wielkopolskiego na naszych domach zawisną repliki flagi powstańczej. Charakterystyczny biały orzeł na czerwonym tle, jednoznacznie powinien kojarzyć się z Powstaniem, bo to pod takim orłem nasi przodkowie walczyli o niepodległość.
TPZB podejmuje akcję: Powstańcze flagi w rocznicę Powstania. Aby je otrzymać należy się skontaktować telefonicznie pod nr: 785 124 634 lub 601 509 600, można to zrobić mailowo: biuro@tpzb.pl


19.10.2013 Dzień Korbola i Pyry z Gzikiem – II spotkanie.
TV Relax Teleexpres Teleskop farmer.pl topagrar
zobacz wyniki zdjęcia fraszki o korbolach

19 października w Centrum Hipiki w Jaszkowie odbyło się II Święto Korbola i Pyry z Gzikiem. Tradycyjnie zakończyliśmy konkurs ogłoszony wiosną. Do konkursu zgłoszono 39 dyń. Po raz drugi zwyciężył Wojtek Kuik jr z Grzybna, z dynią o wadze 302 kg. Atrakcji dla licznie przybyłych gości było więcej. Przygotowano dla nich darmowy poczęstunek: zupę i kompot z korbola, pyry z gzikiem, specjalnie wypiekany dyniowy chleb. Nie zabrakło tradycyjnej kromki ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Dla dzieci powstała wiejska zagroda, gdzie mogły one zapoznać się ze starymi metodami mielenia mąki, wypieku chleba czy robienia masła. Był konkurs zdobienia kapeluszy. Zespół „Korbolanki” zaśpiewał ludowe piosenki. Ogłoszono też wyniki konkursu „Mój piękny ogród” i wręczono nagrody uczestnikom. zobacz wyniki


30.07.2013 Mój piękny ogród
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brodnickiej „Gniazdo” ogłasza III edycję Konkursu fotograficzno – plastycznego Uroki Ziemi Brodnickiej. Temat Konkursu: MÓJ PIĘKNY OGRÓD. Konkurs otwarty – dla wszystkich Konkurs jest kontynuacją wiosennej akcji: „Nasza gmina tonie w kwiatach”. Zgłaszanie prac do 30 września 2013r.


29.06.2013 Rozśpiewana biesiada w Pecnie
W niedzielę, 29 czerwca 2013 r. Korbolanki gościły w Pecnie, gdzie zostały zaproszone przez tamtejsze Koło Emerytów i Rencistów na wspólne biesiadowanie ze śpiewem. Nasz zespół został przyjęty bardzo gorąco, gospodarze to grupa bardzo rozśpiewana, więc nikogo nie trzeba było zachęcać do wspólnej zabawy.


28.06.2013 Nasze Korbolanki na festynie parafialnym w Iłówcu
W sobotę, 28 czerwca nasz zespół Korbolanki zaśpiewał kilka piosenek na festynie parafialnym w Iłówcu. Przedstawiły tam kilka popularnych piosenek ludowych. O mało nie zaangażowały naszego proboszcza do zespołu!


18.05.2013 Spacer przyrodniczy w Żabnie
18 maja wieczorem odbył się spacer przyrodniczy „Co kumka i rechocze w Żabnie?”, zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brodnickiej „Gniazdo” oraz Panią Sołtys Żabna. Na zaproszenie organizatorów, do Żabna przyjechały panie Aleksandra Kolanek oraz Edyta Turniak ze Studenckiego Koła Naukowego Herpetologów, działającego przy Uniwersytecie Wrocławskim. Obie panie naukowo zajmują się badaniem płazów i gadów i w bardzo ciekawy oraz przystępny sposób potrafiły opowiedzieć uczestnikom spaceru o płazach żyjących w żabińskich stawach. A w spacerze wzięli udział mieszkańcy Żabna oraz innych bliższych i dalszych miejscowości, którzy chcieli ciekawie i aktywnie spędzić sobotni wieczór.Okazało się, że w Żabnie można zobaczyć i usłyszeć nie tylko żaby, ale również rzekotki i egzotycznie wyglądające kumaki. Fauna żabińskich stawów jest więc znacznie bogatsza, niż zwykłym słuchaczom „kumkań” i „rechotów” mogłoby się wydawać. Dzieci oraz dorośli z ciekawością przypatrywali się złapanym kijankom rzekotek, dorosłym żabom oraz jaskrawo ubarwionemu kumakowi. Po spacerze wszystkie zwierzęta bezpiecznie wróciły do swoich stawów, bo trzeba pamiętać, że wszystkie polskie płazy są chronione! Są pożytecznymi zwierzętami zasługującymi na naszą uwagę i sympatię. Spotkanie z płazami w Żabnie zakończyło się przy ognisku i kiełbaskach, a dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą o żabach i innych płazach oraz talentami plastycznymi uczestnicząc w konkursowym rysowaniu. Żabno jest prawdopodobnie najbardziej rozkumkaną i rozrechotaną wsią naszego regionu, a spacer po żabińskich stawach to potwierdził. Kto chciałby to sprawdzić i posłuchać koncertów tych sympatycznych płazów musi po prostu do Żabna przyjechać.


10.05.2013
TPZB realizuje II edycję konkursu:
II Konkurs Hodowli Dyni Olbrzymiej 2013.
Zapraszamy do udziału w konkursie.
Trwa II Konkurs Hodowli Dyni Giganta. Odmiana /Atlantic Giant/, którą dysponuje stowarzyszenie, potrafi wydać owoce ważące ponad 900 kg, a rekordowa dynia wyhodowana w Polsce ważyła 580 kg. Uczestnicy naszego dyniowego konkursu mają już doświadczenie w uprawie i wiedzę zdobytą w ubiegłym roku. Czy zaowocuje ona i ubiegło-roczny rekord zostanie pobity? Zeszłoroczny korbol rekordzista wyhodowany w Grzybnie ważył 154 kg. Po analizie obecnych osiągnięć widać, że i w tym roku w czołówce są hodowcy z Grzybna. Chociaż nie należy już teraz przesądzać wyników. Nasze dynie potrafią zaskoczyć swoim zachowaniem. Ubiegłoroczny zwycięzca, na półmetku konkursu wcale nie plasował się w czołówce. Dopiero na finiszu jego pod-opieczna postanowiła osiągnąć rekordową wagę. Finałowe ważenie konkursowych olbrzymów odbędzie się jesienią, w czasie święta: DNIA KORBOLA I PYRY Z GZIKIEM, na które Stowarzyszenie TPZB Gniazdo przygotowuje szereg ciekawych atrakcji. ⇒ przeczytaj regulamin konkursu


20.04.2013 Pielęgnujemy tradycję nasadzeń śródpolnych
Wiosną tego roku TPZB zrealizowało projekt „Dębowa aleja w Sulejewie”. Stowarzyszenie nawiązało do tradycji nasadzeń śródpolnych, z pierwszej połowy XIX wieku. Dezydery Chłapowski założył wtedy w wielkopolskiej Turwi system alej i pasów drzew, aby zwiększyć produktywność gospodarstwa. Celem naszego projektu było uzupełnienie poprzez nasadzenia, śródpolnej drogi prowadzącej z Sulejewa do Iłówca. Prawdopodobnie droga ta (jak można to odczytać ze starych map) stanowiła kiedyś jeden z głównych szlaków komunikacyjnych pomiędzy Brodnicą i oko-licznymi wsiami, a Iłówcem i Czempiniem. Obecnie jest ona używana sporadycznie, głównie przez rolników mających pola w jej okolicy.
Być może droga była obsadzona po obu stronach. Dziś pozostały pojedyncze drzewa w pasie przydrożnym tylko po jednej stronie drogi – 9 (teraz już kilkudziesięcioletnich) dębów. Podczas realizacji projektu członkowie stowarzyszenia posadzili 27 dębów, uzupełniając brakujący drzewostan. Do akcji włączył się też czynnie wójt gminy Brodnica, który jest gorącym zwolennikiem takich działań.


07.04.2013 Rajd Wiosenny
Uczestniczymy w rajdzie wiosennym zaprzyjaźnionego Towarzystwa
Rajd wiosenny- niedziela przewodnia 07.04.2013r.
9.30 msza św. w Jaszkowie
10.30-12.00 kawa i „Niespodzianka” u Reni i Józia
12.00 wyjście na trasę z Jaszkowa do Żabna ( około 12 km)
15.00 ognisko lub grill
W trakcie konkurs podstawowej wiedzy o Powstaniu Styczniowym.


30.03.2013 Nasza gmina tonie w kwiatach.

Wiosną tego roku TPZB rozdało kilkaset paczek nasion słoneczników. Zachęcamy w te sposób mieszkańców naszych wsi do ukwiecania swoich ogrodów, te coraz częściej zamieniają się w z angielska prowadzone trawniki z zielonymi krzewami. Pomału zaczynają znikać tradycyjne dla nas kwiatowe ogródki z malwami, słonecznikami i innymi popularnymi kwiatami. Nasze stowarzyszenie próbuje popularyzować kwiaty w ogródkach przydomowych. Podsumowaniem akcji będzie III edycja konkursu fotograficznego Uroki Ziemi brodnickiej, z tematem „Mój piękny ogród”.


28.02.2013 Konkurs fotograficzny 2012 – rozstrzygnięcie Informujemy, że nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego.
Szczegółowe informacje na stronie internetowej TPZB.
⇒ zobacz wyniki
⇒ zobacz prace konkursowe


27.01.2013 Przebierańcy z Grzybna z kolędą w Mosinie     zdjęcia

W niedzielę, 27 stycznia Stowarzyszenie Nowoczesna Rzeczpospolita Mosińska i Mosiński Ośrodek Kultury zorganizowały koncert „Świąteczne Barwy Muzyki”. Wystąpili: Orkiestra Dęta im. hm. Antoniego Jerzaka, Mosiński Chór Kościelny oraz grający na fletni Pana Marcin Lewandowski; z repertuarem kolęd, pastorałek i wieloma utworami o tematyce świeckiej i karnawałowej.
Zostali również zaproszeni nasi kolędnicy z Grzybna. Janina Skiba zaśpiewała z Andrzejem Kasprzykiem kolędę „Oj maluski …”, a towarzyszyli jej Marcin Skiba – Niedźwiedź, Wojtek Kuik – Śmierć oraz Arek Tobolski – diabeł.


05.01.2013 Wieczór kolęd w Grzybnie     zdjęcia    e’ Kurier

W ostatnią sobotę, 5 stycznia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brodnickiej GNIAZDO (TPZB) zaprosiło mieszkańców wsi Grzybna oraz wszystkich zainteresowanych na wspólne śpiewanie kolęd. Wieczorem, dzięki przychylności Ochotniczej Straży Pożarnej w Grzybnie, w miejscowej strażnicy spotkało się kilka pokoleń. Na spotkanie przyszli ludzie starsi, wielu z nich w towarzystwie dzieci oraz wnuków. Oprócz mieszkańców Grzybna pojawiły się też rodziny z sąsiednich wsi: Esterpola, Sulejewa i dalekiego Poznania.


28.10.2012 Poświęcenia krzyża na cmentarzu w Brodniczce     zdjęcia

28 października w ostatnią niedzielę miesiąca odbędzie się poświęcenie krzyża na cmentarzu. Proboszcz parafii Żabno ks. Waldemar Babicz z zebranymi mieszkańcami pomodli się na cmentarzu za pochowanych tam ewangelików.
Prawdopodobnie będzie mu towarzyszył ewangelicki pastor z Niemiec. Stowarzyszenie nawiązało kontakt i zaprosiło na uroczystość pastora Johannesa Achillesa. Jego dziadek Werner Achilles, był pastorem parafii ewangelickiej w Żabnie w latach 1908-1914.
O godz. 14.30 odprawią wspólnie nabożeństwo ekumeniczne w kościele w Żabnie, później ok. godz. 15 poświęcą nowy krzyż na cmentarzu


20.10.2012 Dzień Korbola i Pyry z Gzikiem za nami.

nasze zdjęcia Tygodnik Śremski śremska TV Relax

20 października w Centrum Hipiki w Jaszkowie odbyło się Święto Korbola i Pyry z Gzikiem. Zakończyliśmy w ten sposób konkurs ogłoszony jeszcze wiosną tego roku. Do konkursu zgłoszono 28 dyń. Zwycięzcą konkursu okazał się Wojtek Kuik jr z Grzybna, którego dynia rekordzistka ważyła 154 kg. Na drugim miejscu znalazł się Błażej Skiba z Grzybna z dynią o wadze 142 kg, a na trzecim Ania Frąckowiak z Dolska z dynią 124 kg.21.08.2012 Konkurs hodowli dyni giganta wszedł w fazę rywalizacji i porównywania osiąganych na bieżąco wyników. Nasi konkursowicze chwalą się osiągniętymi rezultatami, wymieniają doświadczenia, porównują swoje giganty.
⇒ zobacz forum


11.08.2012
Członkowie TPZB Gniazdo kontynuują prace na cmentarzu ewangelickim w Brodniczce. Dziś postawiono krzyż, który wraz z okolicznościowym głazem ma upamiętniać cmentarz.
⇒ zobacz szczegóły


09.08.2012

TPZB ogłasza II edycję konkursu fotograficznego
„Uroki Ziemi Brodnickiej 2012” .

Zapraszamy do udziału w konkursie. Mamy nadzieję, że będzie się cieszył powodzeniem podobnym do ubiegłorocznego.
⇒ przejdź do szczegółów konkursu


24.05.2012 Uczestniczymy w ⇒ XI Ogólnopolskim Spotkaniu Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich – Maróz 2012. Tegoroczne Spotkanie w Marózie odbędzie się pod hasłem „Organizacje, samorząd, razem czy osobno?”
Spotkanie odbywa się w dniach 24-26 maja 2012 roku.
Po raz drugi nasze stowarzyszenie zakwalifikowane zostało do udziału w spotkaniu.


12.05.2012

TPZB realizuje kolejny projekt:

Konkurs Hodowli Dyni Olbrzymiej.

Zapraszamy do udziału w konkursie.
Mamy nadzieję, że uda się wyhodować prawdziwe olbrzymy.

⇒ przeczytaj regulamin konkursu


14.04.2012
W tym roku TPZB chce zrealizować renowację cmentarza ewangelickiego w Brodniczce. Mamy już aprobatę dla naszego projektu, właściciela terenu – Nadleśnictwa Konstantynowo. W osobie Nadleśniczego p.Wojciecha Grześkowiaka zyskaliśmy sojusznika w tym projekcie. Przy wydatnej pomocy Nadleśnictwa, rozpoczynamy prace renowacyjne na cmentarzu, zgodnie z założonym projektem.
W tym miejscu zapraszamy wszystkich chętnych do bezpośredniego zaangażowania się w pracę. ⇒ przeczytaj relację


09.04.2012
Stowarzyszenie zrealizowało, podobnie jak w zeszłym roku ⇒ projekt „Przebierańcy Wielkanocni w Grzybnie 2012”. Pogoda dopisała, życzliwość i zainteresowanie mieszkańców wsi również były wielkie. Zwyczaj chyba zagości już na stałe w Grzybnie.

zobacz zdjęcia


19.01.2012
W Szkole Podstawowej w Iłówcu odbył się wernisaż wystawy prac konkursowych, ogłoszonego w połowie roku przez TPZB konkursu fotograficznego „Uroki Ziemi Brodnickiej”.
⇒ zobacz zdjęcia konkursowe
⇒ napisali w mediach


16.10.2011
TPZB przez ostatnie miesiące intensywnie realizowało prace na cmentarzu ewangelickim w Żabnie. Dzisiaj odbyło się zakończenie tegorocznych prac; ksiądz miejscowej parafii poświęcił nowy krzyż, a my postawiliśmy tablice informacyjną. Deklarujemy na niej stała opiekę nad cmentarzem. ⇒ zobacz zdjęcia z uroczystości


02.06.2011
Uzyskaliśmy już aprobatę dla naszego projektu „Pamiętajmy o cmentarzach…”.
Wszelkie formalności już za nami.
Od dzisiaj rozpoczynamy prace renowacyjne na cmentarzu, zgodnie z założonym ⇒ projektem.
W tym miejscu ponawiamy ⇒ zaproszenie dla wszystkich chętnych do bezpośredniego zaangażowania się w projekt


19.05.2011
Uczestniczymy w ⇒ X Ogólnopolskim Spotkaniu Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich – Maróz 2011. Jest to spotkanie połączone z cyklem szkoleń nt. prowadzenia aktywnej działalności stowarzyszenia. Temat tegorocznego spotkania: jak organizacje pozarządowe i środowisko lokalne, pracując dziś z młodymi ludźmi, mogą im pomóc przygotować się do życia w szybko zmieniającym się świecie. ⇒ zobacz szczegóły


25.04.2011
Zrealizowaliśmy ⇒ projekt „Przebierańcy Wielkanocni w Grzybnie”, którego celem było przywrócenie starej ludowej tradycji , nadanie jej oprawy nawiązującej do lokalnych zwyczajów kultywowanych przez dziesiątki lat. ⇒ zobacz szczegóły


01.04.2011
Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu zarejestrował TPZB Gniazdo pod nr KRS 0000381577 z dniem 24.03.2011 r. TPZB Gniazdo otrzymało numer identyfikacyjny Regon: 301704343


27.01.2011
Komitet założycielski złożył dokumenty rejestracyjne w Sądzie Rejonowym w Poznaniu. Rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym jest obligatoryjna. Sąd w porozumieniu z organem nadrzędnym (Starostą Śremskim) wyda decyzję o zarejestrowaniu stowarzyszenia. W tym czasie przygotowujemy plan działania na rok 2011.


23.01.2011
Spotkanie założycielskie członków-założycieli, na którym powołano do życia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brodnickiej GNIAZDO. Uchwalono na nim statut TPZB Gniazdo, powołano zarząd i komisję rewizyjną oraz komitet założycielski.